Горещи оферти
Изпрати запитване
Ако желаете да се свържете с нас и да задаете Своя конкретен въпрос можете да ни изпратите запитване.
Дейности
Кантора по медиация
Медиацията е способ за доброволно разрешаване на спорове, при който страните се подпомагат от трето, неутрално и безпристрастно лице - медиатор, за постигане на взаимно - приемливо споразумение.
Медиацията е един от способите за извънсъдебно разрешаване на спорове наред с арбитража, помирението и преговорите.
Според юристи всеки спор, който може да бъде решен чрез преговори, е подходящ за медиация - граждански, търговски, трудов, семеен, административен.
Практиката по света показва, че медиацията е доказала високата си ефективност най-вече при търговски, облигационни и застрахователни спорове, както и при трудови спорове.
Ползите
За спорещите медиацията означава по-евтина, по-бърза и по-малко агресивна процедура в сравнение със съдебното производство. Когато се стигне до съдебно решение, винаги едната страна е губеща. При медиацията печелят и двете страни, тъй като сами постигат споразумение, без да разчитат на решение, наложено им от съд (или арбитър). По време на обсъжданията страните контролират спора и резултата. „При всички случаи медиацията е много по-рационално решение за спорещите, особено при сегашната ситуация със съдебната система, когато делата се влачат с години. Медиацията пести време, пари и нерви“. Твърде често конфликтите произтичат от недобри комуникации и произволни тълкувания. Медиацията позволява спорещите да извадят на масата своите карти, да изразят мислите и целите си открито и да решат дали могат да доближат позициите си.
Процедурата
Предложение за разрешаване на даден спор чрез медиация може да направи всяка от страните по него. Предложението може да дойде и от съда или друг компетентен орган, където спорът е отнесен за решаване. Страните трябва да са съгласни да се търси разрешение чрез медиация. Продължителността на процедурата зависи от естеството и сложността на спора и най-вече от поведението на спорещите. Практиката показва, че повечето конфликти се разрешават в рамките на един-два дни. По време на процедурата може да присъстват и адвокати, представляващи интересите на спорещите. Страните се споразумяват предварително как да разпределят възнаграждението на медиатора и разноските по процедурата. Обикновено разходите се поделят наполовина. Заплащането на медиаторските услуги е много по-ниско от съдебните и арбитражните такси. Страните могат и без да уведомяват съда да пристъпят към медиация. Ако успеят да разрешат спора си, делото може да се прекрати, като ищецът оттегли или се откаже от иска, както и ако страните представят на съда постигнатата спогодба и тя бъде одобрена като съдебна. Докато трае процедурата по медиация, страните могат по взаимно съгласие да спрат производството по делото в съда или да поискат следващото съдебно заседание да бъде насрочено за по-късна дата. Целта на медиацията е да се избегнат дългите съдебни процеси, където адвокатите имат основна роля и получават няколко хонорара. В процедурата по медиация също могат да участват адвокати, които пак вземат хонорар, но за разлика от съдебния процес тук няма възможност за протакане и съответно за повече суми.
Oтчитайки все по-голямото значение за медиацията за българската правна, бизнес и социална действителност, създаде специален отдел „Медиация”.